Trzydniówka


Jak rozpoznać trzydniówkę?
Córkę urodziłam na początku roku. Zaraz była wiosna, a potem przyszło piękne lato. Przez cały ten czas mała nie chorowała mi ani razu. Byłam z tego bardzo dumna, bo niektóre dzieci moich koleżanek miały za sobą co najmniej dwie infekcje w tym samym wieku, a moja mała cały czas cieszyła się zdrowiem. Kiedy więc w piękny, sierpniowy dzień córka nagle zagorączkowała bardzo się zaniepokoiłam. Szczególnie, że nie miała wcześniej żadnych innych objawów jak katar czy kaszel, nie ząbkowała w tym czasie. Najdziwniejsze było to, że córka zachowywała się jak zawsze, no może była troszkę spokojniejsza niż zazwyczaj i troche marudziła przy jedzeniu, ale nie była to wielka zmiana w zachowaniu, ponieważ już wczesniej zdarzały się podobne sytuacje.
Kiedy zorientowałam się, że córeczka ma wysoką gorączkę, ponad 39 stopni, natychmiast zadzwoniłam do naszego pediatry i wezwałam go na wizytę domową. Po wstępnych badaniach postawił diagnozę TRZYDNIÓWKA.
Powiedział, żebym się nie denerowowała, bo każdy maluch musi to przeżyć i że choroba znika tak szybko jak się pojawia.
Co to jest trzydniówka?
*Rumień nagły, bo tak inaczej nazywa się ta choroba, to typowa wirusówka. Wywoływana jest przez wirus HHV-6. Maluch może się nią zarazić od rówieśnika, jak i od osoby dorosłej. Do momentu wystąpienia wysypki dziecko samo może zarażać inne osoby.
*Chorują na nią z reguły dzieci w wieku 6-36 miesięcy. Maluch po przebytej chorobie zyskuje odporność na całe życie.
*Okres wylęgania trwa mniej więcej 5 do 15 dni, dlatego przy pierwszych objawach należy malca odizolować od innych dzieci, aby choroba sie nie rozprzestrzeniła.
*Wysoka temperatura pojawia się nagle i trwa mniej więcej 3-4 dni, choć zdarzają się przypadki, że maluch może gorączkować nawet tydzień.
*Po ustąpieniu gorączki na twarzy i tułowiu pojawia się plamista lub rumienista wysypka, która utrzymuje się przez mniej więcej 2 dni.
Tak naprawdę objawem trzydniówki jest jedynie wysoka gorączka, jednak czasem chorobie mogą towarzyszyć dodatkowe objawy jak: biegunka, obniżenie apetytu, powiększone węzły chłonne czy katar. Niezależnie z jakiej przyczyny dziecko ma gorączkę, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, który ustali jej przyczynę i wybierze odpowiednią formę leczenia.
Jak leczyć trzydniówkę?
Tak naprawdę leczenie trzydniówki polega jedynie na stałym obniżaniu temperatury ciała.
*Możesz zastosować znane środki farmakologiczne jak: paracetamol czy ibuprofen, wg wskazań lekarza.
*Rób maluchowi zimne okłady na kark i czoło – ja używałam do tego mokrych, tetrowych pieluszek.
*Dobrze jest wykąpać dziecko w chłodnej wodzie. W temperaturze mniej więcej 2 stopnie niższej niż temperatura jego ciałka.
*Podawaj mu większą ilość płynów niż zazwyczaj. Możesz zamiast zwykłej herbatki podać mu napar z czarnego bzu, lipy lub malin, które mają działanie obniżające temperaturę.
Nie zapomnij wietrzyć pokoju dziecka przed snem i często zmieniać pościeli oraz piżamki czy młodszym bąblom śpiszków, ponieważ maluch może się w czasie choroby mocno pocić. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger