Późne macierzyństwo to dłuższe życie
Lekarze zalecają, żeby kobiety rodziły w jak najwcześniejszym wieku, jednak te, które powiły swoje pierwsze dziecko powyżej 25. roku życia, mają większą szansę dożycia 90 lat – wynika z badań opublikowanych przez „American Journal of Public Health”.
Główny autor opracowania dr Aladdin Shadyab z University of California-San Diego podkreśla, że dłużej żyją również matki, które urodziły od dwóch do czworga dzieci w porównaniu z tymi, które miały tylko jeden szczęśliwy poród. Większą szansę dożycia 90 lat mają również kobiety z wykształceniem co najmniej średnim, zamężne i legitymujące się wyższymi dochodami.
Analizowano 20 tys. kobiet, które objęto badaniami o nazwie Women’s Health Initiative prowadzonymi w latach 2001–2012. Aż 54 proc. z nich dożyło 90 urodzin.
„Nasze badania nie sugerują, że kobiety powinny odkładać macierzyństwo” – podkreśla dr Shadyaba. Ostrzega on, że wraz z wiekiem spada płodność kobiet, szczególnie po 30. roku życia, i częściej dochodzi do powikłań.
Amerykański specjalista podejrzewa, że kobiety, które doczekały się potomstwa w starszym wieku, cieszyły się lepszym zdrowiem, dzięki czemu mogły zajść w ciążę i urodzić dziecko. A takie osoby częściej również żyją dłużej. Później rodzą dzieci kobiety lepiej sytuowane, które robią karierę zawodową, a dobrobyt również sprzyja lepszemu zdrowiu i dłuższemu życiu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz