Poród w domu
Wiele kobiet boi się pójścia do szpitala, a kroplówki i medyczne sprzęty napawają je przerażeniem. Alternatywą jest rodzinny poród we własnym domu. Odbywa się on przy asyście doświadczonej położnej, w bezpiecznej, domowej atmosferze.
zy możesz rodzić w domu?
Decyzja o porodzie w domu musi być dokładnie przedyskutowana przez oboje małżonków. Jeśli jedno z Was nie chce się zgodzić na taką formę porodu, lepiej jest pojechać do szpitala. Rodzić w domu mogą tylko te kobiety, u których ciąża przebiegała bez komplikacji i które same są zdrowe. Wszelkie choroby, takie jak cukrzyca, astma,nadciśnienie czy anemia, wykluczają ten rodzaj porodu. Nie mogą się na niego zdecydować także te kobiety, u których poród zaczął się przed 37.ygodniem lub po 42. tygodniu ciąży i te, u których badanie USG wykazało nieprawidłowości w rozwoju płodu lub nieprawidłową lokalizację łożyska. Przeciwwskazaniem jest również ciąża bliźniacza.
Przygotować dom do porodu
Przygotowania powinny zacząć się od znalezienia doświadczonej i godnej zaufania położnej. Jeśli nie macie znajomych, którzy decydowali się rodzić w domu i mogliby Wam kogoś polecić, możecie skorzystać z pomocy specjalnych fundacji i stowarzyszeń wyszukujących położne. Położna przed porodem spotka się z Wami kilka razy, w tym przynajmniej raz w domu. Wytłumaczy Wam, jakie korzyści i jakie zagrożenia niesie ze sobą poród w domu, a także jak się do niego przygotować.
Polecamy: Poród w wodzie
Niezbędny będzie zakup folii, worków i ligniny, jak i również przygotowanie kilku starych ręczników i prześcieradeł.
Na wypadek wystąpienia komplikacji, torba do szpitala powinna być spakowana, a samochód powinien stać pod domem, gotowy do natychmiastowego użycia. Warto wcześniej opracować najszybszą drogę na porodówkę, tak aby w razie nagłej sytuacji nie musieć błądzić czy stać w korku.
Wiele kobiet boi się pójścia do szpitala, a kroplówki i medyczne sprzęty napawają je przerażeniem. Alternatywą jest rodzinny poród we własnym domu. Odbywa się on przy asyście doświadczonej położnej, w bezpiecznej, domowej atmosferze.
Jeśli mieszkacie w bloku, nie zapomnijcie uprzedzić sąsiadów o hałasie związanym z porodem. Dobrze jest również już wcześniej pomyśleć o opiece dla starszych dzieci na czas porodu. Abyś mogła skupić się tylko na sobie, poproś o pomoc rodzinę – z pewnością ktoś będzie mógł zająć się dziećmi przez kilka godzin.
Jak przebiega poród w domu?
Kiedy poczujesz, że zaczynają się skurcze, jak najszybciej zadzwoń po położną. Mąż powinien być przy Tobie cały czas, wspierać cię i zapewniać ci poczucie bezpieczeństwa. Podczas porodu przyjmuj taką pozycję, na jaką masz ochotę – możesz chodzić, siedzieć, tańczyć, kucać – rób to, co podpowiada ci Twój organizm. U kobiet, które mają możliwość wyboru i swobodnej zmiany pozycji podczas porodu, rzadziej występuje konieczność cięcia krocza. Nie bój się prosić o to, na co w danej chwili masz ochotę. Możesz zgasić światło i zapalić świeczki, puścić ulubioną muzykę lub film.
Poród odbywa się w Twoim własnym tempie – nikt Cię nie pogania, nie stosuje ani przebijania pęcherza płodowego, które przyspieszają akcję porodową. Po urodzeniu się dziecka, jest ono od razu kładzione na brzuchu mamy, pępowinę przecina się dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. Noworodek jest zwykle spokojny, rzadko płacze. Dopiero po pewnym czasie odbywa się jego ważenie i mierzenie. Po zakończeniu porodu położna pomaga ci posprzątać mieszkanie i zostaje jeszcze na kilka godzin, aby obserwować, czy Ty i dziecko czujecie się dobrze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz