Olsztyn: Ginekolodzy wszczepili pacjentce pobraną 3 lata temu tkankę jajnika. Otrzymała szansę na zajście w ciążę.
W 2012 ginekolodzy z olsztyńskiego szpitala wojewódzkiego pobrali tkankę jajnika od chorującej na raka 29-letniej Anny. Po 3 latach lekarze ponownie wszczepili ją pacjentce. Nowatorski zabieg zwiększa u kobiety szansę na urodzenie dziecka. Wkrótce okaże się, czy jajnik podejmie pracę.Zabieg nazwany krioprezerwacją polegał na pobraniu tkanki jajnika i zamrożeniu jej w odpowiednich warunkach, a następnie ponownym wszczepieniu do ciała pacjentki po zakończeniu terapii onkologicznej. Pobrana od kobiety tkanka jajnika przez trzy lata była zamrożona w temperaturze minus 196 stopni C. Kiedy pani Anna zakończyła terapię, lekarze przeprowadzili zabieg.
Operacja przebiegła bez zakłóceń. Tkanka jajnika była podzielona na cztery części – trzy fragmenty wszczepiono do jajnika, który pozostał po zabiegu z 2012 roku, a ostatni w miejsce po usuniętym drugim jajniku. W ciągu pół roku okaże się, czy jajniki podejmą na nowo funkcje hormonalne.
Pani Anna jest pierwszą kobietą w Polsce, u której przeprowadzono ten zabieg. Pionierski zabieg wykonał w środę dr n. med. Tomasz Waśniewski z zespołem.
Zabieg zwiększa szanse na zajście w ciążę, także drogą naturalną, u kobiet chorych onkologicznie. Jak podkreśla dr Waśniewski, zwiększa się liczba zachorowań nowotworowych u kobiet, także młodych, poniżej 35 roku życia, które mogą być matkami. Wzrasta także agresywność leczenia, co podnosi szansę na wyleczenie, ale osłabia płodność. Krioprezerwacja może być szansą dla tych kobiet.
Pani Anna jest dobrej myśli i ma nadzieję na urodzenie dziecka.
Za wprowadzenie na polski rynek medyczny krioprezerwacji jajnika dr Tomasz Waśniewski otrzymał trzy miesiące temu nagrodę od Stowarzyszenia Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Ochronie Zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz