Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko astmy u niemowląt




Nowe badania dostarczają kolejnych dowodów na temat korzyści dla zdrowia wynikających z karmienia piersią. Niemowlęta podatne na astmę ze względów genetycznych, są mniej narażone na wystąpienie jej objawów, jeśli są karmione piersią.
Astma jest uznawana w USA za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wieku dziecięcego. Jej objawy to m.in. świszczący oddech, kaszel, problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej. U dzieci objawy mogą być bardziej nasilone niż u dorosłych. Choć dokładne przyczyny astmy są niejasne, badania sugerują, że na stan układu oddechowego mają wpływ czynniki środowiskowe i genetyczne. Przykładowo, badacze wiążą wystąpienie wariantu genu w rejonie 17q21 – zlokalizowanego na chromosomie 17 – ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy u dzieci. Dzieci, u których rozpoznano ten wariant, są też bardziej narażone na objawy astmy na skutek czynników środowiskowych.
Według ostatnich badań przeprowadzonych pod kierownictwem dr Olgi Gorlanovej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego z Bazylei (Szwajcaria), karmienie piersią może chronić przed objawami astmy u dzieci z wariantem 17q21.
Odkrycia zespołu zostały niedawno zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Wielkiej Brytanii.
W badaniach wzięło udział 368 dzieci. Badacze ocenili profil genetyczny każdego niemowlęcia i zebrali dane na temat występowania i nasilenia objawów oddechowych, a także na temat karmienia piersią w pierwszym roku życia.
Wśród dzieci, które mają wariant genu 17q21, ryzyko rozwoju objawów oddechowych było 27 procent niższe w tygodniach, kiedy były karmione piersią. W tygodniach, kiedy dzieci nie były karmione piersią, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów astmy wzrastało.
Dr Gorlanova mówi, że jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że karmienie piersią może zmienić działanie wariantów genów zwiększających ryzyko astmy we wczesnym okresie życia.
„Ponieważ badania w tej dziedzinie się rozwijają, wiemy coraz więcej o interakcji gen-środowisko i jej wpływie na rozwój astmy. Nasze badania pokazują, że ta interakcja może być modyfikowana przez karmienie piersią” – mówi dr Gorlanova i zapowiada, że planowane są dalsze badania w tym zakresie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger