Jakich prac nie powinny wykonywać kobiety w ciąży? Projekt MRPiPS
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią.
Zgodnie z proponowanymi zmianami ciężarne nie powinny ręcznie przenosić ciężarów pod górę, przewozić ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie oraz przenosić materiałów ciekłych – gorących, żrących lub o właściwościach szkodliwych dla zdrowia (bez względu na masę tych przedmiotów). Kobiety w ciąży powinny unikać prac, które polegają na przetaczaniu przedmiotów o okrągłych kształtach oraz które zmuszają do pchania lub ciągnięcia (z odpowiednio dużą siłą) ciężkich przedmiotów.
Według projektu rozporządzenia ciężarne nie powinny wykonywać prac w pozycji wymuszonej. Zgodnie z proponowanymi zmianami ciężarne nie powinny wykonywać prac w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej (przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po tym czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa).
Projekt rozporządzenie określa również zakres wykonywania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych. Prace te mogłyby być wykonywane przez ciężarne nie dłużej niż przez 45 minut w ciągu każdej godziny. W tym przypadku czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby.
Proponowane zmiany zakładają m.in. podwyższenie dopuszczalnych norm dotyczących dźwigania ciężarów dla kobiet karmiących dziecko piersią (obecnie normy takie są identyczne dla ciężarnych i karmiących). Jak zakłada projekt rozporządzenia, normy dotyczące przemieszczania ciężarów dla karmiących powinny stanowić l/2 norm określonych dla wszystkich kobiet. Według projektodawców, proponowane zmiany nie wpłyną negatywnie na karmienie.
W projekcie rozporządzenia wykluczono pracę ciężarnych i karmiących w kopalniach lub pod ziemią.
MRPiPS przewiduje, że projektowanego przepisy wejdą w życie 1 maja 2017 r.
Projekt rozporządzenia doprecyzowuje podpisaną w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu pracy. Zakłada ona m.in., że ciężarne lub karmiące nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.
Do tej pory zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno było zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określała wykaz takich prac. Podpisane przez prezydenta zmiany wynikały z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem dotychczasowy zapis był dyskryminujący, ponieważ wynikało z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko do ciężarnych i karmiących.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz