Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży to już końcówka zmagań z niedogodnościami dla przyszłej mamy. Nie oznacza to jednak wcale, że wraz z nastaniem tego trzeciego etapu organizm da teraz kobiecie chwilę wytchnienia.
Nierzadko zdarza się, że niektóre z tych niedogodności, które doskwierały w pierwszym trymestrze ciąży, pojawiają się ponownie (np. częste oddawanie moczu). Inne, występujące już w drugim etapie ciąży, mogą być teraz wyjątkowo uciążliwe. Szczególnie dotyczy to zgagi, żylaków, bólu pleców, obrzęków, bezsenności (nie jest zbyt łatwo zasnąć i znaleźć wygodną pozycję z coraz większym brzuszkiem, a też na ogół w nocy dziecko zaczyna być szczególnie aktywne). W trzecim trymestrze częściej mogą pojawiać się skurcze. Typowe dla tego okresu jest też popuszczanie moczu (np. podczas śmiechu, wysiłku, kaszlu), co spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy oraz tym, że rosnący płód coraz bardziej uciska na pęcherz. Mogą pojawiać się też trudności z oddychaniem, ponieważ dziecko uciska na przeponę. Przyszła mama może też czuć się bardziej zmęczona, co jest zupełnie naturalne. Dosyć duże obciążenie, a do tego problemy ze snem, mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie. Jeżeli tylko to możliwe, lepiej za dnia odpoczywać jak najczęściej i robić krótkie drzemki. Bywa, że w czasie nocy, przyszła mama musi kilkakrotnie przerywać sen, aby udać się do toalety.
W tak zaawansowanej ciąży zaczynają pojawiać się też bóle podbrzusza i w okolicy pachwin. Przypominają one nieco rozpieranie czy rozciąganie narządu rodnego i są oznaką, że organizm i dziecko przygotowują się do porodu (malec przyjmuje właściwą pozycję). Na tym etapie coraz częściej pojawiają się też tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, świadczące o tym, że macica przygotowuje się do porodu.
Bywa, że przyszła mama pod koniec ciąży jest już na tyle zmęczona dokuczliwymi dolegliwościami, że nie może się wręcz doczekać, kiedy dojdzie do rozwiązania. Opisane powyżej problemy, choć występują często i wiele kobiet w tym stanie musi się z nimi zmagać, nie są typowe dla każdej z pań spodziewających się dziecka. Ich występowanie i stopień nasilenia są kwestią indywidualną. Niemniej warto mieć na uwadze, że odpowiednio dobrane ćwiczenia, higiena i zdrowa dieta są w stanie złagodzić niejedną z wyżej opisanych dolegliwości, a przy tym mają znaczący wpływ na samopoczucie przyszłej mamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger